Once a baby begins to eat solids (“solids” describes baby food and cereal, not actual table food) the cost of food deserve to start to impact your monthly grocery bill.

You are watching: How much is a jar of baby food

Usually, this take away place between four to six months old, and also babies will start eating simple rice cereal and also then will progress to a mix of baby food and also cereal; eventually, they will be able to eat all baby food and will no much longer need formula or cereal. This transition usually takes ar when lock are between 12 to 15 months old. Describe our chart below to check out what your baby can eat at your age.


*
“Carrot infant food” (CC BY-SA 2.0) by  Ross Catrow

How lot is the price of baby food?

On average, infant food is walking to price the mean family everywhere from $45 to as much as $115 per month once using heavy foods.

A crate of Gerber infant Cereal , for example, will cost around $3 for a 16-ounce box. This box have the right to last as much as a month at first, however it will slowly only last around once every week together your son grows.

Gerber infant food, such as pureed bananas, apples, green beans, peas, etc., typically come in two-packs and also will cost in between $1-$1.50 every pack. Kids 6 months – 12 months will commonly consume 2-4 containers of baby food per day. (An example would it is in a fruit because that breakfast, a vegetables for lunch, and one of each at dinner.) through this in mind, you will spend between $37.50-$75 every month on infant food.

Companies, such as Gerber, make plenty of kinds of healthy snacks for babies such together fruit puffs or fruit melts. These help the infant learn exactly how to consume solid food in your mouths there is no choking. Snacks prefer these deserve to cost $2-$4 and also will last about a week or two.

For the an initial year, baby formula can run everywhere from $45 come $100 per month depending on the brand that is purchased. See: “How lot does infant formula cost?” There room two varieties of formula: powder and liquid.

Mint.com broke down the prices of to buy it in ~ the store and also making the food on your own. Store-bought necessary food would cost around $0.69 every serving while making that organically can cost $0.38.

BrandPrice Range
Beech-Nut Organic infant Food$1.50 per jar
Ellas Kitchen baby Food$1.50 come $2 per pouch
Gerber baby Food$1 come $1.50 every jar
Goya baby Food$1 per 4-ounce jar
Heinz infant Food$4 to $6 per packet
Holle infant Food$10 come $14 because that 250g
Nestle infant Food$4 come $6 per 14 ounces
Sprout Organic baby Food$10 per 5 pack

Common infant food flavors

Apple and banana

Apple and also blueberry

Apple and also cherry

Apple and also chicken

Apple, pear and banana

Apples

Apricot

Banana and also mixed berry

Banana and strawberry

Bananas

Beef and also beef broth

Chicken and also chicken broth

Chicken rice

Chicken, vegetables and stars

Corn and sweet potato

Green beans

Macaroni and also beef

Mango

Mixed vegetables

Oatmeal, pear and cinnamon

Peaches

Pear and also blueberry

Pear and also pineapple

Pear and also raspberry

Pears

Squash

Seet carrots

Sweet corn

Sweet peas

Sweet potatoes

Turkey and also turkey broth

Turkey rice dinner

What room the extra costs?

If you select to buy only organic food, arrangement on spending between $20 and also $40 extra every month. One seasoned of organic baby food can price upwards the $1 to $2 per jar.

Some babies need specific species of foods as a result of allergies. Soybean beans products, because that example, deserve to be quite a bit much more expensive.

If you desire to do your own baby food, there room baby food makers on the market that cost anywhere from $60 come $150+.

Introducing solid foods to infant chart

*

How can I save money?

Almost every stores, such as Meijer, have their baby food on revenue every few weeks. It is ideal to share up on baby food when it is in ~ its cheapest. This can save you around $10 per month.

Some people pick to do their very own baby food by pureeing new fruits and also vegetables. This may be less expensive, yet it is likewise much much more work. The storing and preserving that the food is the hardest part.

Consider buying keep brand baby food rather than the name brand. Be sure to to compare the ingredients together you’ll uncover that many of the store brands are highly comparable.

A common question online is: Can girlfriend buy infant formula through food stamps? The answer is yes. SNAP enables you come buy formula, cereals, juice and baby food.

Look for baby food coupons. These coupons have the right to be found in the regional newspaper or via a basic search online.

See more: How Many Diagonals Does A Polygon Have ? Number Of Diagonals In A Polygon

Advertising Disclosure: This content may encompass referral links. Please review our disclosure plan for an ext info.